آزمایش الکترود زمین بدون خطر تست و تحویل ارت

آزمایش الکترود زمین بدون خطر تست و تحویل ارت

 

آزمایش زمین/زمین بدون خطر چیست؟

 • تست بدون سهام چیست؟
 • بدون سهام چگونه کار می کند؟
 • کجا و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟
 • منابع احتمالی خطا چیست؟
 • مزایای تست بدون سهام چیست؟

تست بدون سهام چیست؟

تست بدون چنگک یکی از روش های متعدد اندازه گیری مقاومت الکترود زمین است. با این حال آنچه این روش را از سایر روش های آزمایش الکترود زمین متمایز می کند این است که تنها روشی است که نیازی به استفاده از الکترودهای آزمایش کمکی یا سرنخ های آزمایشی ندارد. از آنجایی که بسیاری از الکترودهای زمین در مکان‌هایی قرار دارند که توسط بتن یا آسفالت احاطه شده‌اند، این سود واقعی است. روش تنبل سنبله (قرار دادن الکترود آزمایش کمکی بر روی سطح بتن، گاهی اوقات در آب نمک) به خوبی کار می کند، اما می تواند به راحتی تحت تاثیر آرماتورهای فولادی یا لوله های فلزی مدفون قرار گیرد.

تست بدون شرط چگونه کار می کند؟

سیستم الکترود زمین/زمین معمولی

شکل 1 (بالا) یک سیستم معمولی الکترود زمین / زمین را نشان می دهد. (در برخی از کشورها اتصال لوله آب فلزی به سیستم الکترود ممنوع است.) در این مورد، ممکن است بخواهید الکترود را روی رنگ سبز درست آزمایش کنید. معمولاً این کار با جدا کردن الکترود و استفاده از روش تست 3 قطبی مانند آزمایش سقوط پتانسیل انجام می شود. این آزمایش به استفاده از میخ های آزمایشی کمکی نیاز دارد که در مکان های بتنی همیشه عملی نیست.

محلول گیره زمینراه حل استفاده از تستر گیره ارت است. به سادگی اطراف الکترود را ببندید و اندازه گیری کنید. با این حال، مهم است که کاربر بداند اندازه گیری چگونه به مقاومت واقعی زمین / زمین الکترود مربوط می شود.

 

 

شکل 2 (زیر) مدار معادل سناریوی شکل 1 را نشان می دهد. هر عنصر در مدار. لوله آب، سیستم زمین و سایر الکترودها همگی در برابر زمین مقاومت دارند. گیره زمین این عناصر را به صورت موازی و به صورت سری با الکترود مورد آزمایش قرار می دهد. بنابراین این ابزار مقاومت کل حلقه و نه فقط الکترود مورد آزمایش را اندازه گیری می کند. در این مورد، دستگاه 12.99Ω روی الکترودی که مقاومت زمین آن 10Ω است اندازه‌گیری کرد.

مدار معادل

پس چرا اینطور است؟ بیایید به نحوه عملکرد ساز نگاه کنیم. در داخل سر گیره در واقع دو هسته وجود دارد نه یک هسته.

عملکرد اصلی دو گیره

شکل 3 (بالا) عملکرد اصلی دو گیره داخل سر را نشان می دهد.

یک هسته جریان آزمایشی را القا می کند و دیگری میزان القا شده را اندازه می گیرد. ولتاژ ورودی یا اولیه هسته القا کننده جریان آزمایش ثابت نگه داشته می شود، بنابراین جریان القایی واقعی به مدار آزمایش مستقیماً با مقاومت حلقه متناسب است.

نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که گیره های زمین به طور موثر اندازه گیری مقاومت حلقه را انجام می دهند. اندازه گیری های بدون شرط، اندازه گیری های حلقه هستند.

این ما را به خوبی به دو قانون کلیدی هنگام استفاده از تستر بدون سهام هدایت می کند :

 1. برای اندازه گیری باید یک مقاومت حلقه وجود داشته باشد.
  • باید یک مسیر مقاومت سری موازی وجود داشته باشد و هر چه کمتر بهتر! هرچه تعداد الکترودها یا مسیرهای زمین در سیستم بیشتر باشد، اندازه گیری به الکترود واقعی تحت آزمایش مقاومت واقعی زمین نزدیکتر می شود.
  • اگر حلقه‌ای برای اندازه‌گیری وجود ندارد، می‌توانید حلقه‌ای با سرب بلوز موقت ایجاد کنید.
 2. 2. مسیر زمین برای اندازه گیری مقاومت زمین باید در مدار باشد.
  • واضح به نظر می رسد، اما اگر ساختارهای فلزی درگیر باشد، ممکن است به جای توده زمین، ارتباطی از طریق آن وجود داشته باشد.
  • البته ممکن است بخواهید یک اتصال را تأیید کنید، خوب است، اما مطمئن شوید که در حال آزمایش چیزی هستید که فکر می کنید در حال آزمایش هستید.

هر چه تعداد مسیرهای موازی بیشتر باشد، مقدار اندازه گیری شده به مقاومت واقعی زمین الکترود مورد آزمایش نزدیکتر خواهد بود. شکل 4 (زیر) این را نشان می دهد.

مسیرهای موازی
علاوه بر این، تستر بدون پایه می تواند به راحتی یک الکترود ضعیف را در سناریوهای آزمایش مسیر زمینی متعدد شناسایی کند. شکل 5 (زیر) را ببینید :

شناسایی یک الکترود ضعیف در آزمایش چند مسیر زمین
آزمایشگر بدون پایه به راحتی می تواند الکترود ضعیفی را نشان دهد که آیا چند مسیر موازی به صورت سری با مقدار اندازه گیری شده وجود دارد یا مسیرهای موازی زیادی وجود دارد.

کجا و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

کاربردهای زیادی برای تسترهای زمین بدون پایه وجود دارد. در اینجا چند نمونه آورده شده است. (همه نمونه ها معرف هستند؛ به عنوان مثال، در برخی کشورها اتصال لوله فلزی آب به سیستم الکترود ممنوع است):

کاربرد معمولی
شکل 6 (بالا) از صفحه قبل آشنا به نظر می رسد و یک برنامه معمولی را توصیف می کند. زمین سیستم می تواند یک اتصال زمین منبع تغذیه ساختمان یا یک اتصال زمین باشد که از تجهیزات در برابر بارهای ساکن محافظت می کند.

بنابراین اجازه دهید با یک سوال رایج شروع کنیم: “آیا می توان یک الکترود تازه نصب شده را آزمایش کرد؟” اولین قانون طلایی می گوید: «برای اندازه گیری باید یک مقاومت حلقه وجود داشته باشد»، بنابراین معمولاً پاسخ منفی است.

الکترود تست

لینک تست موقت
با این حال، هیچ چیز مانع از اتصال کاربر به یک زمین خوب شناخته شده برای ایجاد یک حلقه نمی شود. آنچه ما نمی دانیم این است که چه مقدار از مقاومت متعلق به کدام زمین است؟ اما اگر لازم است که مقاومت الکترود کمتر از 25Ω باشد و مقدار اندازه گیری شده باشد، باید در محدوده خود باشیم. با این حال، یک هشدار وجود دارد، مانند استفاده از روش دو قطبی، اگر الکترود و اتصال زمین خیلی نزدیک باشند، ممکن است در حوزه نفوذ یکدیگر قرار بگیرند.

به یاد داشته باشید که هر چه تعداد زمین های موازی در سری با الکترود مورد آزمایش بیشتر باشد، اندازه گیری به مقدار واقعی مقاومت زمین نزدیک تر خواهد بود. شکل 7 (زیر) کاربرد ایده آلی را برای روش بدون شرط نشان می دهد.

کاربرد ایده آل
سیستم های زمین / زمین در قطب های برق و ترانسفورماتورهای توزیع متصل به قطب دارای اتصالات زمین / زمین موازی زیادی هستند که این مکان را برای استفاده از روش بدون پایه مکانی ایده آل می کند. هر قطب دارای یک الکترود برای حفاظت از خطا و صاعقه است و ترانسفورماتورهای روی قطب دارای دو الکترود در سیستم های پیکربندی شده ستاره ای خواهند بود.

مهم است که این الکترودها بررسی شوند. مقدار کلی زمین چنین سیستم هایی معمولاً باید کمتر از 0.3-0.5 Ω باشد، در حالی که هر الکترود معمولاً برای مؤثر بودن باید کمتر از 10-20 Ω باشد.

یکی دیگر از کاربردهای مرتبط آزمایش مقاومت الکترود در ورودی سرویس یا متر است (شکل 8، زیر را ببینید). در اینجا، امکان چندین مسیر زمین، دو الکترود یا شاید اتصال به یک لوله آب وجود دارد، بنابراین مراقب باشید تا بهترین موقعیت ها را برای اندازه گیری شناسایی کنید. گاهی اوقات بهتر است خود الکترود را در زیر جایی که اتصالات زمین ایجاد شده است، گیره دهید.

تست روی ورودی سرویس یا کنتور
به یاد داشته باشید، اولین مورد از دو قانون طلایی تست بدون شرط، “برای اندازه گیری باید یک مقاومت حلقه وجود داشته باشد”. مواردی با قطب های ابزار وجود دارد که در آن حلقه وجود ندارد، به هر حال نه جایی که شما می خواهید باشد. در شکل 9 (زیر) می‌توانید یک سیستم با یک ترانسفورماتور ستاره مثلث را ببینید که روی یک قطب با دو مجموعه الکترود نصب شده است.

هیچ کدام از الکترودها به کابل زمین بالای سر متصل نیستند: یکی به محفظه فلزی ترانسفورماتور و دیگری به نقطه ستاره سیم پیچ ثانویه LV متصل است. خطر در اینجا این است که حلقه اندازه‌گیری شده می‌تواند بین دو مجموعه الکترود باشد، به طوری که بخشی از حلقه مقاومت قطب چوب است، که نتیجه اندازه‌گیری بالاست. این می تواند کاربر را گمراه کند که فکر کند مشکلی وجود دارد در حالی که در واقع وجود ندارد.

برای اندازه گیری باید مقاومت حلقه باشد

یک کاربرد مشابه برای الکترودهای قطب شهری، روشنایی خیابان است. کابلی که به هر الکترود چراغ های خیابانی متصل می شود ممکن است بسته شود، اما به یاد داشته باشید که سمت صحیح هادی ارت را همانطور که در شکل 10 نشان داده شده است (زیر) گیره دهید.

بستن سمت صحیح هادی ارت

یک کاربرد ایده‌آل برای روش تست بدون خطر، آزمایش الکترودهای زمین / زمین در حفاظت در برابر صاعقه است. حفاظت در برابر صاعقه در هر ساختمانی فقط به اندازه کیفیت اتصال زمین آن موثر است.

الکترودها معمولاً در هر گوشه یک ساختمان با الکترودهای اضافی در بین ساختمان های بزرگتر قرار می گیرند. هادی های مورد استفاده معمولاً نوارهای مسی تا عرض 50 میلی متر هستند.

متر گیره دار

در شکل 11 (بالا) متر نشان داده شده است که در اطراف الکترود بسته شده است. در بسیاری از موارد این مشکل است زیرا الکترود در یک گودال کوچک دفن می شود. علاوه بر این، بسیاری از نوارهای محافظ در برابر صاعقه با پیوندهای قابل جابجایی تعبیه شده اند تا امکان استفاده از تست تداوم دو سیم را فراهم کنند. این پیوندهای قابل جابجایی که اغلب به آنها “دسته های کوزه” گفته می شود، زمان بر هستند، اما مکان های ایده آلی را برای استفاده از تستر گیره بدون گیره ایجاد می کنند. تستر گیره کل حلقه، از جمله تمام اتصالات و پیوندهای نواری را اندازه گیری می کند، دقیقاً مانند آزمایش دو سیم.

با این حال، ممکن است شایان ذکر باشد که به دلیل تفاوت در فرکانس آزمایش، قرائت ها ممکن است دقیقاً یکسان نباشد، به خصوص در ساختمان های بلند. هر دو روش یک روش تست معتبر در این کاربردها هستند.

تست بدون شرط به راحتی انجام شد

یکی دیگر از مزیت‌های شاید غیرمنتظره با آزمایش بدون شرط نسبت به روش دو قطبی هنگام آزمایش حفاظت در برابر صاعقه، یکی از موارد بهداشتی است. بسیاری از پیوندها بسیار پایین و در مکان‌هایی هستند که زباله‌ها و زباله‌ها را انباشته می‌کنند و حتی ممکن است در آنها ادرار شده باشد.

مزیت آزمایش بدون سهام در مناطق دشوار

بسیاری از سیستم‌های حفاظت در برابر صاعقه در ساختمان‌های کارخانه‌ها، به‌ویژه در کشورهای اروپایی، از گیرنده‌های صاعقه استفاده می‌کنند که در فواصل زمانی معین بر روی پشت بام نصب می‌شوند. این گیرنده ها همانطور که در شکل 12 (زیر) نشان داده شده است، همه به هم متصل هستند . این باعث کاهش بیشتر مقاومت سری مسیر زمین موازی می شود، به این معنی که مقدار اندازه گیری شده حتی به مقاومت واقعی زمین الکترود تحت آزمایش نزدیک تر است.

گیرنده های به هم پیوسته

برخی نکات و نکات هنگام تست حفاظت در برابر صاعقه

به یاد داشته باشید، ممکن است اتصالات دیگری به سیستم حفاظت در برابر صاعقه وجود داشته باشد. کاربر باید به خاطر داشته باشد که اطراف نوار را در زیر همه اتصالات گیره کند، در غیر این صورت الکترود به موازات هر مسیر دیگری به زمین آزمایش می شود.

محل گیره را در نظر بگیرید

به یاد داشته باشید، اتصالاتی برای کارهای فلزی خارجی مانند بالکن های فلزی و نرده های دستی وجود دارد. اینها همچنین باید بالاتر از جایی که تست بدون گیره بسته شده است باشد و ملاحظات دیگری نیز وجود دارد. تصاویر زیر را ببینید.

سایر ملاحظات بستنکاربرد دیگر آزمایش الکترود زمین نصب شده در نقاط اتصال متقاطع اولیه است که گاهی به آن نقاط کابینت/انعطاف پذیری خیابان می گویند ( شکل 13، زیر ). این الکترودها معمولاً برای حفظ قابلیت اطمینان باید کمتر از 25Ω باشند. در این کاربرد ممکن است بیش از دو مسیر زمین موازی به صورت سری با الکترود وجود نداشته باشد. با این حال، روش بدون stake اندازه گیری کمتر از 25Ω را ارائه می دهد، پس مطمئناً الکترود باید زیر 25Ω باشد.

تست کابینت های خیابانی

شکل 14 (زیر) آزمایش بدون stake را نشان می دهد که در یک سایت سوئیچینگ از راه دور استفاده می شود. این برنامه برای آزمایش مقاومت زمین نیست، بلکه برای تأیید اتصالات زمین استفاده می شود. با توجه به این نتایج آزمایش و روند در طول زمان می توان شروع مشکلاتی مانند خوردگی را شناسایی کرد.

سایت سوئیچینگ از راه دور

سایت های سلولی/ مایکروویو و برج های رادیویی یکی دیگر از کاربردهای خوب هستند. شکل 15 (زیر) یک برج معمولی چهار پا را نشان می دهد. هر پایه به طور جداگانه به زمین متصل شده و به یک حلقه مسی مدفون متصل شده است. مانند دفتر سوئیچینگ از راه دور، این آزمایش برای تأیید اتصال الکتریکی استفاده می شود و یک روش واقعی مقاومت زمین / زمین نیست.

سایت های سلولی
الکترودهای پایه تلفن ممکن است با استفاده از روش بدون پایه آزمایش شوند. روکش های کابل همگی به یک میله زمین متصل می شوند که به نوبه خود به الکترود زمین متصل می شود. گیره را می توان در اطراف کابل اتصال میله زمین به الکترود قرار داد تا آزمایش انجام شود. اگر دسترسی دشوار است، می توان برای سهولت نصب بر روی گیره، یک کابل گسترش موقت نصب کرد.

تست پایه تلفن

سایر مکان‌های خوب بدون سهام

زمین های کلید و پست یکی دیگر از کاربردهای خوب برای تست کمتر خطر است. این روش برای بررسی اتصالات به تشک های زمین ایده آل است. تنها مشکل می تواند تداخل جریان زمین القایی باشد.

تست آسان در بسیاری از مکان هااتصالات حصار فلزی پست / تابلو برق به تشک های زمینی را می توان به راحتی با استفاده از روش بدون پایه بررسی کرد.

کاربردهای زیادی برای روش بدون stake وجود دارد، بسیار زیاد است که در یک یادداشت کاربردی کوتاه توضیح داده می شود، اما این کاربرد برای مهندسین تست ترانسفورماتور بسیار مفید خواهد بود. زمین / زمین ترانسفورماتور نصب شده روی پد را می توان با استفاده از گیره تأیید کرد. با این حال گاهی اوقات تعدادی اتصال به همان الکترود وجود دارد، بنابراین ممکن است مجبور شوید اطراف خود الکترود را در زیر اتصالات گیره دهید. اگر همه این اتصالات به یک تشک زمین بزرگ باشد، این اندازه‌گیری‌ها به اندازه‌گیری پیوستگی تبدیل می‌شوند، زیرا حلقه آزمایش شامل مسیر زمین نمی‌شود.

تست ترانسفورماتور روی پد

منابع احتمالی خطا چیست؟

اگر به درستی استفاده شود، تا زمانی که از ابزاری با کیفیت خوب استفاده می کنید، تست بدون پایه اندازه گیری های قابل اعتمادی را ارائه می دهد. برای برجسته کردن و هشدار دادن به کاربران در اینجا برخی از منابع احتمالی خطا وجود دارد:

 • ممکن است کاربر مدار مورد آزمایش را درک نکند. دو قاعده تست بدون پایه را به خاطر بسپارید:
   1. برای اندازه گیری باید یک مقاومت حلقه وجود داشته باشد.
   2. برای اندازه گیری مقاومت زمین، مسیر زمین باید در مدار باشد.
   • o البته مگر اینکه بخواهید اتصال را تأیید کنید
   • o موقعیت هایی مانند شکل 9 – ترانسفورماتورهای پایه دار را فراموش نکنید
 • خاک محبوس شده در سر گیره.
   • خاک محبوس شده بین شکاف بسته شدن سر، مدار مغناطیسی را تغییر می دهد. شار مغناطیسی بین هسته القا کننده و هسته اندازه گیری جریان می یابد. نتیجه یک قرائت پایین کاذب خواهد بود که در برخی موارد می تواند منجر به اندازه گیری الکترود ضعیف به عنوان خوب شود.
   • بسیاری از ابزارها از لمینیت ها یا دندان های به هم پیوسته استفاده می کنند که گاهی اوقات به آنها اشاره می شود. اینها می توانند کثیفی را به دام بیندازند و تمیز کردن آنها دشوار است، همچنین به راحتی آسیب می بینند. دندان‌های آسیب دیده یا منجر به اندازه‌گیری‌های نادرست ضعیف می‌شوند یا ابزار را بی‌استفاده می‌کنند.
   • DET14C و DET24C جدید دارای سطوح فک جفت شونده صاف و قابل اطمینانی هستند که به راحتی تمیز می شوند.
 • جریان نویز موثر بر اندازه گیری
  • آزمایش در محیط های پر سر و صدا می تواند منجر به جریان بالای نویز در الکترود مورد آزمایش شود. این می تواند باعث شود که خواندن متفاوت باشد و خواندن آنها دشوار باشد، یا اگر جریان خیلی زیاد باشد، اندازه گیری را غیرممکن می کند. DET14C و DET24C بالاترین مقاومت را در برابر جریان نویز دارند.

مزایای آزمایش مقاومت زمین بدون پایه چیست؟

 • می توانید بدون جدا کردن الکترود از سیستم تست کنید
 • زمان کمتر
 • ایمنی – اگر جریان زمین جریان داشته باشد، آزمایش می تواند خطرناک باشد
 • تست حلقه شامل اتصالات اتصال و اتصال به زمین است
 • تداوم ضعیف را در هر نقطه از مدار شناسایی می کند
 • برای آزمایش نیازی به رانندگی سنبله های آزمایشی کمکی نیست
 • به شما امکان می دهد در مکان هایی با بتن یا زمین سخت آزمایش کنید
 • زمان کمتری نسبت به اتمام سرنخ های آزمایشی
 • می توان از آن برای اندازه گیری جریان زمین استفاده کرد زیرا یک گیره متر است
 • اگر یک الکترود باید قطع شود، ابزار نشان می‌دهد که آیا جریان جریان دارد تا نشان دهد که آیا ادامه کار بی‌خطر است یا خیر.

مهم است که دو قانون کلیدی که قبلا ذکر شد را به خاطر بسپارید. اندازه گیری بدون پایه به ندرت با اندازه گیری 3 قطبی یکسان خواهد بود زیرا آزمایش از نظر فنی یک اندازه گیری مقاومت حلقه است. در کاربردهایی که فقط یک یا تعداد کمی از مسیرهای زمین برگشتی دارند، اندازه گیری ممکن است بالاتر از حد مقاومت الکترود مورد انتظار باشد. در این مورد، روش بدون سهام اغلب ابزاری ارزشمند برای شناسایی تغییرات در طول زمان است.

جهت مشاوره رایگان آزمون نظام مهندسی با شماره های زیر تماس بگیرید:

مولف و مدرس برق 09129341955 (تماس تلفنی یا تلگرام)

فرم درخواست مشاوره برق

مولف و مدرس معماری 09171847882 (فقط پیام تلگرام یا واتساپ)

منابع آزمون برق

منابع آزمون نظام مهندسی اعم از فیلم و کتاب و ...

منابع معماری

منابع آزمون نظام مهندسی اعم از فیلم و کتاب و ...

کارنامه قبولی

کارنامه های قبولی داوطلبان شرکت کنننده در آزمون

تجربیات شما

انتقادات، تقدیر و نظرات مشتریان قبلی

بسته رایگان

جهت درخواست مشاوره و دانلود بسته هدیه رایگان آزمون نظام مهندسی برق عدد 2 را به شماره 90006128 پیامک نمایید

جهت تهیه منابع و کتاب های مورد نیاز به فروشگاه سایت مراجعه نمایید و به صورت انلاین اقدام به سفارش نمایید.

از داخل فروشگاه از منو بالا به تفکیک رشته های مختلف می توانید دسته بندی منابع اعم از طراحی، نظارت و اجرا را ببینید

 

می توانید در واتساپ به شماره 09189102406 در ارتباط باشید.

 

جهت مشاوره با شماره های زیر در واتساپ یا تماس در ارتباط باشید:

رشته برق : 09129341955

رشته معماری : 09171847882

 

از این لینک استفاده نمایید

 

فیلم پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی نظارت برق

فیلم پاسخ تشریحی آزمون نظام مهندسی نظارت برق

در این فیلم قبولی نظام مهندسی برق، پاسخ تشریحی سوال 39 آزمون نظام مهندسی نظارت برق دی1401با موضوع زمان قطع وسایل حفاظتی در سیستم tt و سیستم tn به طور کامل تدریس می گردد.

ادامه مطلب »

فیلم پاسخ تشریحی آمادگی آزمون نظام مهندسی برق

فیلم پاسخ تشریحی آمادگی آزمون نظام مهندسی برق

فیلم پاسخ تشریحی سوال28 آزمون طراحی اسفند1402 و سوال آزمون طراحی مهر1402 نظام مهندسی برق به شرح زیر به بیان روش حل سریع و اصولی چالشی ترین سوال تاریخ نظام مهندسی برق می پردازد.

متاسفانه عدم نظارت کافی در فضای مجازی و عدم وجود شرایط اشتغال جوانان باعث بروز افراد غیرمتخصص اصطلاحا پکیج ساز و دخالت در حرفه تخصصی آموزش، نگرانی هایی را از بابت گمراهی داوطلبان ورود به حرفه مهندسی برق ایجاد نموده است.

ادامه مطلب »
نتایج آزمون نظام مهندسی اردیبهشت 1402 اعلام شد
کتاب وجزوات آمادگی نظام مهندسی برق
مدیر ارشد آی نماد

نتایج آزمون نظام مهندسی اسفند 1402

نتایج آزمون نظام مهندسی مهر 1402 اعلام شد لازم به ذکر است نتایج آزمون‌های موصوف پس از بررسی کامل تمامی درخواست‌های بازنگری به سوالات آزمون ارسالی از سوی شرکت‌کنندگان و..

ادامه مطلب »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enemad-logo
پیمایش به بالا